Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Czym jest mozaika tradycyjna, a czym mozaika przemysłowa?

Mozaika tradycyjna, nazywana również mozaiką klasyczną, to sposób układania parkietu, który opiera się na ręcznym wykonywaniu wzorów z małych kawałków drewna. W przeszłości była to bardzo popularna technika stosowana w pałacach, kościołach i innych reprezentacyjnych budynkach. Mozaika tradycyjna pozwala na tworzenie unikatowych kompozycji, które nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Technika ta polega na precyzyjnym układaniu kawałków drewna o różnych kształtach i kolorach w taki sposób, aby uzyskać zamierzony wzór. Proces ten wymaga dużo czasu, cierpliwości i doświadczenia ze strony wykonawców, którzy muszą dopasować elementy tak, aby idealnie ze sobą współgrały. Układamy podłogi drewniane w Toruniu, a w przypadku mozaiki tradycyjnej stosujemy różne gatunki drewna, które pozwalają uzyskać kontrastowe efekty wizualne.

 

Mozaika przemysłowa

Mozaika przemysłowa jest znacznie prostsza i szybsza w montażu, co sprawia, że cieszy się dużą popularnością w nowoczesnych wnętrzach. W przypadku mozaiki przemysłowej stosuje się prefabrykowane płytki parkietowe. Płytki te są produkowane w różnych wzorach i kolorach, co pozwala na tworzenie ciekawych kompozycji na podłodze. Montaż mozaiki przemysłowej polega na przyklejaniu gotowych płyt do podłoża, a następnie wykończeniu powierzchni za pomocą lakieru lub oleju.

 

Zalety i wady obu technik

Mozaika tradycyjna ma wiele zalet, takich jak unikatowy wygląd, możliwość tworzenia dowolnych wzorów oraz trwałość i wytrzymałość wykonania. Wadami tej techniki są natomiast wysoki koszt oraz czasochłonność procesu układania parkietu. Ponadto mozaika tradycyjna wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia ze strony rzemieślników, co sprawia, że nie jest to technika dostępna dla każdego.

Z kolei mozaika przemysłowa oferuje szybki i prosty montaż, niższe koszty oraz możliwość wyboru spośród wielu gotowych wzorów i kolorów. Wadą tej techniki jest jednak mniejsza trwałość w porównaniu z mozaiką tradycyjną oraz mniejsza możliwość personalizacji wzorów.