Blog
Jakie drewno sprawdzi się na deski podłogowe?
Marzysz o pięknej drewnianej podłodze? Nic dziwnego, to znakomity pomysł! Jednak przy szerokiej gamie dostępnych rodzajów drewna, może być trudno zdecydować, który z nich jest najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Nasz przewodnik zawiera przegląd różnych dostępnych rodzajów drewna, uwagi dotyczące wyboru odpowiedniego drewna oraz wskazówki dotyczące instalacji i konserwacji.
5 zalet wykorzystania desek podłogowych
Deski podłogowe, jako popularne rozwiązanie w dziedzinie wykończeń podłóg, od lat zdobywają uznanie projektantów i inwestorów. Podpowiadamy, dlaczego tego rodzaju materiał jest tak chętnie wykorzystywany we wnętrzach domów.
Frezowanie podkładów pod posadzki - korzyści z gładkiego wykończenia
Frezowanie podkładów, to technika stosowana od wielu lat w celu uzyskania idealnego poziomu podkładu pod posadzki. Polega ona na użyciu różnych narzędzi do odcięcia materiału z podłoża w celu stworzenia gładkiej i równej powierzchni. Technika ta jest często wykorzystywana przy budowie, remontach mieszkań i renowacji budynków, ponieważ w rezultacie otrzymujemy zdecydowanie bardziej niezawodną i trwałą podłogę, niż w przypadku zwykłego ułożenia płytek lub innych materiałów na danej powierzchni.
W jakich wnętrzach sprawdzą się tradycyjne parkiety?
Parkiet to idealne rozwiązanie, gdy chcesz, by pomieszczenie wyglądało przytulnie, elegancko i zarazem modnie. Drewno to materiał bardzo trwały, wręcz ponadczasowy, który przy odpowiedniej konserwacji nie tylko nie zniszczy się, ale szlachetnieje i pięknieje, szczególnie jeśli poddamy je co jakiś czas procesom renowacyjnym. W których pomieszczeniach drewniane tradycyjne parkiety będą wyglądać najlepiej? Sprawdzamy.
Jak dbać o tradycyjne parkiety?
Jeśli zainwestujemy w parkiet z najlepszej jakości materiałów i będziemy go odpowiednio konserwować, z pewnością będziemy się cieszyć nim przez długie lata. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, pielęgnacja tradycyjnych parkietów nie jest niczym skomplikowanym, a sukcesywnie wdrażana, przyniesie najlepsze efekty w postaci pięknie wyglądającej podłogi. Jednak, w jaki sposób to zrobić? Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat.
Podłoga z desek czy paneli?
Deski podłogowe i panele, pomimo że z pozoru są bardzo podobne, to różnią się pod wieloma względami. Panele powstają bowiem z materiałów drewnopochodnych, czyli płyt HDF i MDF, których powierzchnia jest laminowana papierem imitującym strukturę drewna. Niektóre panele powlekane są dodatkową warstwą żywicy chroniącą przed zarysowaniami i odpryskami. Panele występują w różnych klasach odporności na ścieranie i zużycie.
Jakie deski do ogrzewania podłogowego?
Na ogrzewanie podłogowe najlepiej wybierać deski podłogowe odpowiednio wysezonowane, charakteryzujące się niskim oporem cieplnym oraz właściwą konstrukcją. Drewno jako naturalny materiał pracuje – pochłania i oddaje wilgoć, w wyniku czego kurczy się i pęcznieje. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się deski warstwowe, które wykazują większą stabilność wymiarową, ponieważ krzyżowa konstrukcja ogranicza pracę drewna. Produkty dostosowane do ogrzewania podłogowego oznaczane są specjalnym piktogramem.
Jak zbudować taras drewniany?
Taras jest miejscem, gdzie spędza czas cała rodzina, od wiosny do jesieni. Powinien być wykonany z desek, ponieważ drewno wprowadza przyjazny klimat, a poza tym jest ciepłym materiałem, więc możemy poruszać się na boso. Wybierzmy surowiec najwyższej jakości.
Jak zaimpregnować podłogę drewnianą?
Drewniana podłoga musi okresowo konserwowana. Pokryta odpowiednim preparatem długo pozostanie piękna, nie będzie zmieniała koloru i będzie chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zalety olejowania parkietu
Codzienne użytkowanie parkietu sprawia, że jest on poddawany licznym, często niezwykle wymagającym próbom. Skutkiem tego jest zużycie zewnętrznej warstwy ochronnej drewna, co prowadzi do odsłonięcia głębszych partii na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak uszkodzenia mechaniczne, wahania temperatury, promieniowanie słoneczne, mikroorganizmy, wnikanie brudu czy kontakt z wodą. Aby uniknąć tego typu sytuacji, a zarazem przedłużyć żywotność parkietu, warto przeprowadzać regularne zabiegi pielęgnacyjne, do których zalicza się m.in. olejowanie drewnianej podłogi.