Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Jak poprawnie układać parkiet?

Parkiet często gości w różnych wnętrzach, nie tylko tych domowych. Jest to bardzo uniwersalna nawierzchnia podłogi, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie. Aby ułożyć parkiet można zatrudnić specjalistów lub zdecydować się na samodzielną pracę. Jednak zanim zabierzemy się za układanie parkietu, warto przeczytać kilka wskazówek, jak poprawnie zamontować parkiet. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych nerwów, a prace remontowe pójdą szybko i sprawnie.

 

Wybierz materiał i wzór

Zanim zabierzemy się za układanie parkietu należy wybrać jego wzór oraz kolor. Parkiet może być wykonany z kilku odmian drzew – z dębiny, jesionu, buku lub brzozy – różniących się teksturą oraz kolorystyką. Ponadto parkiet dostępny jest w kilku wzorach, popularnej niegdyś jodełce, prostych deskach lub oryginalnych kształtach. Jeśli parkiet został już wybrany, należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, jak elastyczny klej i pacę oraz rozplanować wzór parkietu.

 

Przygotuj podłogę

Z pomieszczenia, w którym będzie kładziony parkiet należy usunąć wszelkie meble i zbędne przedmioty. Podłoga musi być równa, pozbawiona brudu oraz wilgoci. Dlatego przed przystąpieniem do układania parkietu, należy gruntownie przygotować podłogę. Warto również zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, ponieważ układanie parkietu związane jest z jego wrażliwością na temperaturę oraz wilgotność. Należy pamiętać, że parkiet reaguje na zmiany temperatur, więc aby zapobiec odkształceniom podczas układania należy wentylować pomieszczenie, a temperatura podczas prac nie może być niższa niż 15 stopni Celsjusza.

 

Układaj fragmentami

Do ułożenia parkietu niezbędny jest klej, który również pod wpływem zmian temperatur pracuje z parkietem rozkurczając się lub zmniejszając powierzchnię. Warto pomieszczenie podzielić na kilka fragmentów i stopniowo układać parkiet. Klej najlepiej nakładać ząbkowaną packą, która pozwoli na jego dokładne rozprowadzenie. Następnie należy położyć fragment parkietu i dokładnie docisnąć go do kleju. Należy pamiętać o zachowaniu odstępów od ściany o szerokości około 1 cm, ze względu na to, że parkiet zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury. Na koniec parkiet należy wypolerować, przy użyciu specjalnego urządzenia.

W związku z wieloma etapami, jakie należy przeprowadzić przy kładzeniu parkietu, polecamy skorzystanie z naszych usług. Gwarantujemy błyskawiczne i trwałe ułożenie podłogi, praktycznie w każdych warunkach.