Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Jak poprawnie zamontować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe pełnią funkcję nie tylko ozdobną. W przypadku podłóg z paneli lub desek chronią one szczelinę dylatacyjną przed nachodzeniem się na siebie listew. Zasłaniając „przerwę” między podłogą ścianą ułatwiają one utrzymanie tego miejsca w czystości. Drugim obszarem zastosowań, jest możliwość ukrycia za nimi różnego rodzaju przewodów urządzeń elektrycznych. Na co zwrócić uwagę podczas ich montażu?

 

Listwy przypodłogowe — jakie listwy zastosować?

Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są listwy poliuretanowe i duropolimerowe, całkowicie odporne na wodę, różnego rodzaju chemię. Wyróżniają się prostym montażem i dużą wytrzymałością. Kolejnym rodzajem są listwy MDF, przeważnie w kolorze białym, występują również listwy z PCV, które z jednej strony są tanie, ale z drugiej mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. W nowoczesnym budownictwie spotykane są listwy ze stali i aluminium, a także listwy LED ze specjalnymi wyżłobieniami i zestawami LED z energooszczędnymi taśmami.

 

Jak montuje się listwy przypodłogowe?

Montaż listew przypodłogowych zależy od rodzaju użytej listwy. Te z materiału MDF zwykle montowane są na klipsy, zwane klamerkami. W przypadku tego rozwiązania listwa musi być idealnie spasowana ze ścianą. Zatrzaski montuje się w tych miejscach, w których odstają od ściany. Do ich montażu potrzebne jest zastosowanie elektronarzędzi w postaci wiertarki. Drugim sposobem ich montażu, jest montaż bezinwazyjny na specjalny klej.

Listwy z PCV czy też poliuretanowe montowane są również głównie poprzez nawiercenie otworów w ścianach, a w tych modelach z poliuretanu  można spokojnie użyć do ich zakładania specjalnie dedykowanego kleju.

Montując listwy, nie można zapomnieć o wszelkiego rodzaju narożnikach, czy też miejsc zakończeń listw podłogowych. Miejsca te zabezpiecza się specjalnymi albo narożnymi łącznikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, albo stosując specjalne nakładki nabrzeżne.