Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Jak usuwać subit z podłoża?

Subit to substancja, która w latach 90. była powszechnie używana np. do podklejania parkietów. Problemem okazuje się jednak fakt, że stare podłogi drewniane, parkiety, czy też posadzki, których montaż przeprowadzono z użyciem subitu, zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt. Dziś coraz głośniej się na szczęście o tym mówi i coraz więcej właścicieli „starych parkietów” decyduje się usunąć subit z podłoża, zastępując go atestowanymi, bezpiecznymi klejami, czy też preparatami stabilizującymi podłogi. Dziś podpowiemy, w jaki sposób bezpiecznie usunąć subit z podłoża?

 

Czym jest subit? Dlaczego jest szkodliwy dla ludzi?

Jedyną zaletą płynącą z zastosowania pod parkietem subitu jest jego niesamowita trwałość. Subit to substancja, rodzaj kleju do parkietu powszechnie stosowany w latach 90. podczas układania parkietu. Jest to lepik asfaltowy oparty na węglowodorach aromatycznych, w którego składzie znaleźć można asfalt i wypełniacze w postaci włókien lub mączki, plastyfikatorów i wszelkiego rodzaju rozpuszczalników. Wadą używanego do mocowania parkietu Subitu było wydzielanie się zanieczyszczeń do powietrza w postaci węglowodorów alifatycznych i aromatycznych mających negatywny wpływ na zdrowie człowieka, jeszcze długi czas po zakończonym montażu.

Obecnie istnieje całkowity zakaz stosowania w pomieszczeniach subitu do jakichkolwiek prac. Opary wydobywające się z subitu są równie szkodliwe po upływie miesiąca, jak również po upływie 50. lat od nałożenia subitu pod podłogę. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym użyty był subit, powoduje:

  • podrażnienia skórne,
  • alergie,
  • sprzyja powstawaniu różnego rodzaju guzów i guzków nowotworowych.

 

Jak bezpiecznie usunąć subit?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że podobnie jak w przypadku usuwania eternitu z dachu, tak samo prace w oparach subitu mogą doprowadzić do poważnego zatrucia. Z tego względu bezwzględnie odradza się samodzielne przeprowadzanie prób usuwania subitu z podłoża czy też oczyszczania parkietu z nagromadzonej warstwy subitu. W teorii po oczyszczeniu klepek parkietowych z subitu można poddać je ponownemu montażowi na bezpiecznych materiałach, ale my sugerujemy jednak pozbyć się przesiąkniętego subitem materiału i zdecydować się na nową podłogę z drewna.

Usuwaniem subitu mogą zajmować się wyłącznie specjalnie do tego rodzaju prac przeszkolone firmy, które przeprowadza prace w całkowitym zabezpieczaniu z zachowaniem wszelkich norm BHP. Specjalistyczne firmy używając nowoczesnych maszyn, szlifierek zaopatrzonych w specjalny worek na pył, chroniący przed przedostaniem się na zewnątrz drobin o średnicy 1 mikrona i mniejszych pozwoli na oczyszczenie całej podłogi całkowicie bezpiecznie. Jednym z najbezpieczniejszych bowiem sposobów na usunięcie subitu spod parkietu jest wykonanie gruntownego remontu i wymiana parkietu. Podłoże, na którym zastosowano subit, powinno zostać mechanicznie zeszlifowane na całej powierzchni, na której użyto subit. Szlifowanie subitu nie może trwać dłużej niż 6 godzin, co warto wziąć pod uwagę w przypadku dużych powierzchni, z których zdecydowaliśmy się usunąć subit.