Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Jak wyremontować podłogę ze starych desek?

Podłogi ze starych desek są wyjątkowo urokliwe, zdarza się jednak, że wymagają gruntownego remontu. Jak go zaplanować, aby efekt był naprawdę spektakularny?

 

Przygotowanie do renowacji

Proces remontowania zawsze należy dobrze zaplanować i się do niego przygotować. Pierwszym krokiem jest usunięcie z pomieszczeń mebli i przedmiotów tak, aby mieć dostęp do każdego zakamarka podłogi ze starych desek.

Kolejny krok to dokładne czyszczenie, w przypadku którego nie można zapomnieć również o własnym bezpieczeństwie. Warto więc korzystać z odzieży ochronnej oraz okularów, które zabezpieczą przed przedostawaniem się drobin kurzu do błon śluzowych.

 

Usuwanie lakieru

Następnym etapem remontowania podłogi ze starych desek jest usuwanie pierwotnej warstwy lakieru z parkietu tradycyjnego. Jakich narzędzi użyć do tego celu? Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się szlifierki, a także papier ścierny o różnej grubości. Kluczowe jest też pamiętanie o tym, aby podczas usuwania poszczególnych warstw pracować ze stałą siłą oraz możliwie jak najczęściej wymieniać papier.

Nie można zapominać także o szczelinach, w przypadku których najlepiej sprawdzi się papier o mniejszej gradacji (optymalna to 120). Po wykonaniu tego typu czynności w sposób dokładny i uważny można przejść do usuwania pyłu i kurzu, najlepiej za pomocą odkurzacza przemysłowego.

 

Impregnacja, olejowanie oraz lakierowanie

Następnym etapem jest nałożenie impregnatu zgodnie z zaleceniami producenta, a także zaaplikowanie warstwy lakieru albo oleju. Także i tutaj ważne jest stosowanie się do zaleceń, zwłaszcza pod kątem optymalnego czasu schnięcia oraz zachowania odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Nie można też zbyt wcześnie z powrotem przesunąć sprzętów, trzeba bowiem dać czas na wchłonięcie się zaaplikowanych preparatów.

 

Błędy, których należy unikać

Remontując podłogę ze starych desek, trzeba mieć też świadomość błędów, które można w tym procesie popełnić. Najczęstsze pomyłki to:

  • używanie zbyt małej ilości oleju lub lakieru, a także nierównomierne rozprowadzenie preparatu,
  • nieodpowiednie warunki podczas aplikacji, bez dostępu w pomieszczeniu do świeżego powietrza,
  • nieusunięcie z wnętrz mebli, co utrudnia sam proces renowacji.

Mając świadomość tego typu pomyłek, można ich uniknąć i tym samym upewnić się, że odnowiona podłoga będzie prezentowała się naprawdę doskonale.

Jeśli zastanawiasz się nad renowacją podłogi ze starych desek lub bierzesz pod uwagę jej całkowitą wymianę, koniecznie skontaktuj się z naszą firmą. Chętnie pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania, dostosowanego do Twoich potrzeb.