Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Jak zmienić kolor drewna na podłodze?

Drewniana podłoga zawsze była, jest i będzie modna. Wygląda bardzo stylowo i nadaje całemu wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Ma jeszcze jedną zaletę. Gdy się zniszczy lub gdy chcesz zmienić wystrój, możesz poddać ją renowacji całkowicie zmieniając jej kolor. Jednak, aby efekt był zachwycający, trzeba przede wszystkim wiedzieć jak przygotować podłoże oraz jak zmienić kolor drewna na podłodze. Dowiesz się tych rzeczy z tego artykułu.

 

Najpierw przygotuj podłoże

Krok pierwszy w renowacji podłogi to dokładne jej szlifowanie. Wykonuje się je po to, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia i nierówności oraz poprzednią warstwę wykańczającą. Niezbędna jest do tego szlifierka taśmowa oraz dobranie odpowiedniej granulacji papieru ściernego. Kiedy powierzchnia jest oczyszczona, odpylona i sucha, można zacząć nakładanie preparatów barwiących.

 

Bejcowanie

Jedną z metod zmiany koloru podłogi jest bejcowanie. Efekt końcowy zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniej bejcy. Najlepiej sprawdzają się bejce o wydłużonym czasie schnięcia. Umożliwia to jednorodne wybarwienie powierzchni i zapobiega pojawianiu się smug. Bejcowanie nadaje delikatnego koloru, ale też podkreśla rysunek słojów i naturalną fakturę drewna. Całość zabezpieczamy warstwą lakieru, aby efekt utrzymywał się przez lata. Aby wszystko było wykonane prawidłowo, a w rezultacie odnowiona podłoga prezentowała się naprawdę pięknie, niezbędne jest doświadczenie w pracy z drewnem i umiejętności techniczne.

 

Barwienie podłogi lakierem, woskiem i olejem

Kolejnym sposobem na to, by zmienić kolor podłogi, jest pokrycie jej olejem, lakierem, farbą lub woskiem. Na rynku jest dostępny szeroki wybór preparatów do malowania podłóg w wielu odcieniach. Olej podkreśla usłojenia drewna i nadaje barwę, a lakier nawierzchniowy pełni funkcje ochronną jednocześnie nadając satynową powłokę. Drewno wykończone olejem jest bardzo odporne na wilgoć. Farby do malowania podłóg powinny być odporne na ścieranie, szorowanie i zabrudzenia. Malowanie podłogi farbą daje efekt jednolitej powierzchni. Tak jak w przypadku bejcowania, pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Potem nakładamy jedną lub więcej warstw wybranego preparatu, w zależności od wskazań producenta widniejących na opakowaniu. Trzeba też pamiętać o tym, że kolejne warstwy nakładamy dopiero po wyschnięciu poprzednich, a także że eksploatację podłogi można zacząć również dopiero po jej wyschnięciu.

Jeśli więc planujesz poddać podłogę renowacji, najlepiej zdecydować się na pomoc sprawdzonej firmy zajmującej się wykańczaniem podłóg. Profesjonaliści mają wiedzę i doświadczenie, a także odpowiedni sprzęt i materiały, aby efekt końcowy wyglądał jak najlepiej. Zaufaj ekipie remontowej i oszczędź swój czas.