Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Jakie deski do ogrzewania podłogowego?

Na ogrzewanie podłogowe najlepiej wybierać deski podłogowe odpowiednio wysezonowane, charakteryzujące się niskim oporem cieplnym oraz właściwą konstrukcją. Drewno jako naturalny materiał pracuje – pochłania i oddaje wilgoć, w wyniku czego kurczy się i pęcznieje. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się deski warstwowe, które wykazują większą stabilność wymiarową, ponieważ krzyżowa konstrukcja ogranicza pracę drewna. Produkty dostosowane do ogrzewania podłogowego oznaczane są specjalnym piktogramem.

 

Jakie gatunki drewna sprawdzą się na ogrzewaniu podłogowym?

Najlepsze deski na ogrzewanie podłogowe powstają z gatunków drewna o niskim współczynniku skurczu i dobrej higroskopijności. Im wyższy gatunek drewna, tym mniej jest podatny na wahania temperatur i wilgotności. Z rodzimych gatunków najlepiej sprawdzi się dąb i jesion a z egzotycznych na przykład teak i jatoba. Przy ogrzewaniu podłogowym nie warto wybierać twardych gatunków drewna, takich jak klon czy też buk, ponieważ wykazują wysoki współczynnik skurczu. Z kolei w przypadku akacji należy zachować ostrożność przy ustawianiu wysokich parametrów pracy pieca. Decydując się na podłogi drewniane, warto pamiętać, że optymalna temperatura w obiegu wynosi 27 stopni Celsjusza.

 

Opór cieplny desek podłogowych

Wybierając deski na ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na opór cieplny określany parametrem R – im niższy, tym lepiej. Nie powinno się stosować desek grubszych niż 15 mm oraz litego drewna, które może blokować swobodną dystrybucję ciepła. Warto bowiem wiedzieć, że drewno to dobry izolator, a więc może przyczynić się do zmniejszenia efektywności pracy całego systemu ogrzewania podłogowego. Szacuje się, że opór cieplny na poziomie 0,1 m2 K/W generuje stratę 4 stopni Celsjusza. Opór cieplny desek podłogowych zawsze definiuje producent.