Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Na czym polega pomiar wilgotności drewna?

Wilgotność drewna to stosunek masy wody zawartej w drewnie do masy tego drewna, wyrażany w gramach lub procentach. Kupując i obrabiając drewno, a także rozpalając nim w kominku wielokrotnie słyszymy o jego wilgotności. Jest to niezwykle ważny parametr w ocenie jakości i trwałości.

 

Jak wygląda mierzenie wilgotności drewna?

Istnieje kilka sposobów pomiaru wilgotności drewna, jednak najbardziej popularna jest metoda suszarkowo – wagowa oraz metoda elektrometryczna. Metoda suszarkowo –wagowa polega na pobraniu próbki o wymiarach dwóch centymetrów sześciennych z badanej deski oraz zważeniu jej. Następnie próbka trafia do suszarki elektrycznej –laboratoryjnej, która jest wyposażona w termoregulację. Proces suszenia ma miejsce do chwili, gdy próbki osiągną stały ciężar w temperaturze około 100 °C. Po ustaleniu ciężaru próbki wilgotnej i po wysuszeniu, oblicza się wilgotność drewna z dokładnością do 0,5%.

Metoda elektrometryczna jest znacznie wygodniejsza i częściej używana, ponieważ  nie wymaga pobrania próbek drewna. Pomiary wytrzymałości drewna polegają na wyznaczeniu oporu elektrycznego, który zmienia się w zależności od poziomu wilgotności drewna. Do tej metody służą wilgotnościomierze. Przewodnictwo elektryczne zwiększa się wraz ze zwiększeniem wilgotności, aż do punktu nasycenia włókien. Po przekroczeniu tego punktu występują już tylko niewielkie zmiany przewodnictwa.

 

Dlaczego wilgotność drzewa jest ważnym aspektem?

Wilgotność ma duży wpływ na właściwości drewna. Zbyt wilgotne, wykazuje podatność na rozwój grzybów, kurczy się podczas suszenia lub pęcznieje nasiąkając wodą.  Można wymienić dwa typy wilgotności drewna:

  • wilgotność techniczną, której poziom zależy od wymagań związanych z obróbką drewna,
  • wilgotność użytkową, której poziom jest uzależniony od zastosowania drewna.

Jeśli drewno jest zbyt suche, zaczyna pękać i nadaje się jedynie do rozpalania w kominku. Właściwa wilgotność zależy od rodzaju drewna i od celu, na jaki jest przeznaczone. W przypadku schodów, mebli wewnętrznych oraz podłogi wynosi od  6 do 10%, ponieważ nie mają styczności ze środowiskiem zewnętrznym. Jeśli chodzi o elementy, które stale znajdują się na powietrzu, wilgotność powinna być nie mniejsza niż 10% i nie większa niż 15%.