Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Podłoga olejowana czy lakierowana?

Podłoga jest elementem, który w każdym domu stanowi bardzo ważną część. Nie chodzi tylko o kwestie wykończenia, choć jej wykonanie z płytek, paneli czy parkietu, o różnym wzornictwie stanowi często o sukcesie wystroju wnętrza. Parkiet można układać prosto lub w mozaikę, z różnych odmian drewna. Podłoga zapewnia przede wszystkim komfort poruszania się po pomieszczeniach, a zastosowanie podgrzewania podłogowego, sprawia, że nieprzyjemne odczucie zimna jej nie towarzyszy.

Wybór materiałów, a także techniki wykonanego ogrzewania, powinien być przemyślany, ponieważ będzie ona służyła przez długie lata. Aby się tak jednak stało, należy ją odpowiednio zabezpieczyć, przed czynnikami mającymi wpływ na jej stan. Gdy przychodzi do nałożenia warstwy ochronnej, pojawia się dylemat czy wybrać w tym celu olej, czy lakier. Warto poradzić się specjalistów z firmy Sema i zlecić im wykonanie parkietu oraz zastosowanie wybranego środka ochronnego.

 

Zalety oleju

Olej stosowany do pokrycia podłóg jest substancją naturalną, która przenika do struktury drewna, nie zamykając jej, przez co drewno w równym stopniu przyjmuje, co oddaje wilgoć. Podłoga w ten sposób chroniona wymaga częstych konserwacji i dopiero po kilku latach takiej pielęgnacji staje się odporna na brud. Stosowany olejowosk jest nowocześniejszym i częściej wybieranym rozwiązaniem, ponieważ dodany wosk, pozostaje na powierzchni drewna, ułatwiając jego czyszczenie, i w przeciwieństwie do samego oleju, rzadziej wymaga konserwacji. Jednak olejowoskowanie wykonuje się już na etapie produkcji, gdzie poprzez zastosowanie promieniowania ultrafioletowego całość jest utwardzana, dlatego w przypadku miejscowej naprawy, nie ma możliwości, aby ręcznie uzyskać podobny efekt. Jednak olejowanie, w tym i olejowoskowanie, pozwala zachować kolor drewna i podkreślić jego naturalne walory. A do tego, tam, gdzie występuje wysoka wilgoć, a stosowane jest drewno, olej stanowi najlepszy sposób ochrony, ponieważ woda zostaje przez drewno szybciej oddana. Olej nie wymaga cyklinowania, nie elektryzuje się i nie skleja klepek. Wymaga jednak częstych konserwacji, szybko się zużywa i brudzi.

 

Zalety lakieru

Alternatywą dla naturalnych olei jest lakier. Jest to substancja chemiczna, która gwarantuje regularną, gładką powierzchnię, przez którą nie wnika brud, więc daje łatwo się czyścić. Podłoga lakierowana nie wymaga tak częstych konserwacji, jak olejowana, choć o wiele bardziej widoczne są na niej zarywania, stąd warto wybrać lakier bardziej matowy. Utworzona jednolita struktura z lakieru uniemożliwia wykonanie pojedynczych napraw, ponieważ lakier powoduje sklejenie klepek, stąd renowacja wymaga ponownego lakierowania i cyklinowania całej powierzchni podłogi. Do zalet lakieru należą niskie koszty renowacji oraz większe odstępy czasu między przeprowadzanymi zabiegami konserwacyjnymi. Lakier jednak elektryzuje, jest łatwy do zarysowania, i sprawia, że głębia drewna zanika.

 

Olej czy lakier?

Wybór między podłogą lakierowaną, a olejowaną, sprowadza się do tego, jakie warunki panują w miejscu występowania parkietu oraz naszych oczekiwań. Jeśli parkiet stosujemy na zewnątrz, to wybór oleju, który sprawia, że drewno w równym stopniu oddaje wilgoć, co ją chłonie, jest lepszy od lakieru, który zamykając strukturę drewna, sprawia, że pochłoniętej wilgoci parkiet już nie odda w równym stopniu. Olej gwarantuje wyższe walory estetyczne, za cenę wyższej podatności na zabrudzenia i częstych konserwacji. Lakier jednak szybciej się zarysowuje i nie daje możliwości, aby naprawić parkiet w jakimś fragmencie, ponieważ skleja całą strukturę w całość. Każda z form ma swoje zalety i wady, ostatecznie jednak od kupującego zależy, w co woli zainwestować.