Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Podłoga z desek czy paneli?

Deski podłogowe i panele, pomimo że z pozoru są bardzo podobne, to różnią się pod wieloma względami. Panele powstają bowiem z materiałów drewnopochodnych, czyli płyt HDF i MDF, których powierzchnia jest laminowana papierem imitującym strukturę drewna. Niektóre panele powlekane są dodatkową warstwą żywicy chroniącą przed zarysowaniami i odpryskami. Panele występują w różnych klasach odporności na ścieranie i zużycie.

Z kolei deska podłogowa zbudowana jest z trzech warstw drewna ułożonych w sposób krzyżowy. Dwie dolne warstwy powstają z drewna iglastego, a z wierzchu znajduje się zawsze drewno liściaste. Taka budowa deski zapobiega deformacjom, wysychaniu i pęcznieniu na skutek zmian temperatury i poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Deska może być pokryta olejem, woskiem lub lakierem. Dostępne są także deski z litego drewna.

 

Panele czy deska?

Zarówno panele, jak i podłoga drewniana sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. W przypadku paneli trzeba jednak zdecydować się na panele winylowe, które są cieńsze od laminowanych i lepiej przewodzą ciepło. Klasyczna deska podłogowa może reagować na zmiany temperatur, dlatego przy ogrzewaniu podłogowym lepiej wybrać wspomniane deski warstwowe.

Warto wiedzieć, że podłogę drewnianą zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości niż panele laminowane, które przyciągają kurz, a więc trzeba je częściej odkurzać. Podłoga drewniana nie elektryzuje się i wykazuje właściwości higroskopijne – pochłania wilgoć, jeśli dochodzi do podniesienia wilgotności powietrza i oddaje, gdy powietrze się osuszy.

Panele laminowane uznawane są za trwalsze niż podłogi drewniane. Deski mogą być wykonane z różnych gatunków drewna oraz wykończone różnymi powłokami – olej, wosk lub lakier nie utwardza jednak powierzchni, ale jedynie ja chroni przed ścieraniem. Uszkodzoną podłogę drewnianą można wycyklinować i ponownie pomalować. Paneli natomiast nie można poddać renowacji — trzeba je wymienić.