Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon  602 431 936

Zalety olejowania parkietu

Codzienne użytkowanie parkietu sprawia, że jest on poddawany licznym, często niezwykle wymagającym próbom. Skutkiem tego jest zużycie zewnętrznej warstwy ochronnej drewna, co prowadzi do odsłonięcia głębszych partii na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak uszkodzenia mechaniczne, wahania temperatury, promieniowanie słoneczne, mikroorganizmy, wnikanie brudu czy kontakt z wodą. Aby uniknąć tego typu sytuacji, a zarazem przedłużyć żywotność parkietu, warto przeprowadzać regularne zabiegi pielęgnacyjne, do których zalicza się m.in. olejowanie drewnianej podłogi.

 

5 korzyści z profesjonalnego olejowania parkietu

  • Zabezpieczenie przed zużyciem

Główną zaletą olejowania parkietu wykonywanego przez firmę SEMA jest zabezpieczenie powierzchni przed powstawaniem zarysowań, przetarć oraz pęknięć, co umożliwia deskom zachowanie ich oryginalnych parametrów technicznych przez wiele lat. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, nie tworząc przy tym nieestetycznego filmu. Dzięki temu nawet najmniejsze obiekty (takie jak ziarenka piasku przynoszone z obuwiem czy pazury zwierząt domowych) nie stanowią dla drewnianej podłogi żadnego zagrożenia.

  • Zmniejszenie podatności na wilgoć

Jeśli w pomieszczeniu znajduje się zbyt dużo wilgoci, drewno wchłania je, a następnie oddaje, gdy powietrze robi się suche – doprowadza to do kurczenia i odkształcania się desek. Olejowanie parkietu wzmacnia jego strukturę, jednak nie zatyka całkowicie porów, dzięki czemu drewno może oddychać, lecz nie chłonie wody. Ma to szczególne znaczenie w kontekście podłóg drewnianych montowanych w pomieszczeniach, w których panuje wysoka lub zmienna wilgotność (np. w łazienkach, kuchniach).

  • Podkreślenie naturalnych walorów estetycznych

Olejowanie pozwala zabezpieczyć parkiet przed czynnikami fizycznymi i chemicznymi bez utraty naturalnego wyglądu drewna. To niezwykle istotna zaleta dla wszystkich osób, którzy cenią sobie piękno i szlachetność naturalnych surowców. Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do lakieru olej nie tworzy twardej, błyszczącej warstwy, a stanowi jedynie subtelną dekorację, która uwydatnia naturalne cechy drewna, w tym barwę, usłojenie, porowatą strukturę oraz unikalne defekty wizualne.

  • Przygotowanie podłogi przyjaznej alergikom

Olejowanie parkietu znacząco poprawia jego właściwości antystatyczne, przez co podłoga nie przyciąga kurzu, tak jak ma to miejsce w przypadku powierzchni wykończonych lakierem. Dodatkowo olej zabezpiecza nawet najmniejsze szczeliny, przez co brud ani drobnoustroje nie mogą się w nich gromadzić. Dzięki temu astmatycy, osoby ze skłonnością do uczuleń lub zmagające się z innymi chorobami układu oddechowego mogą poczuć się w swoim domu dużo bardziej komfortowo.

  • Ekologiczne rozwiązanie

W przeciwieństwie do lakierów, które często są produkowane na bazie sztucznie syntezowanych związków chemicznych, oleje stosowane do parkietów stanowią produkty całkowicie naturalne – najczęściej w ich składzie pojawiają się takie składniki jak olej lniany, sojowy, słonecznikowy bądź tungowy. Nie emitują też żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji, przez co są przyjazne dla człowieka i w pełni ekologiczne wobec środowiska.